1
paź

Róże Nikiszowca

W trzeciej odsłonie naszej turystycznej serii pozostajemy na rynku. Tuż przy kościele św. Anny znajduje się kamienica, której nie sposób przegapić. Zdobi ją bowiem unikatowa mozaika przedstawiająca czerwone róże.

Róże są nawiązaniem do ornamentów na śląskim stroju ludowym. W 2017 roku, z inicjatywy naszego Stowarzyszenia, odbyła się renowacja tego zabytkowego dzieła i dopiero wtedy okazało się, że mozaika zrobiona jest z drobnych płytek szkła weneckiego! Powstanie „Róż Nikiszowca” datuje się na 1912 rok. Dziś budynek z tą wyjątkową ozdobą to siedziba poczty.

Pierwotnie w budynku przy Placu Wyzwolenia 4 znajdowała się gospoda z salą widowiskową i kręglarnią. Mozaika tak jak i całe osiedle została zaprojektowana przez niemieckich architektów, Georga i Emila Zillmannów. Róże Nikiszowca to dzieło odważnej secesji a zarazem unikat. Nie ma drugiego górnośląskiego osiedla robotniczego, które byłoby zdobione mozaiką i to tak starannie wykonaną. Co warte wspomnienia, mozaika nawiązując do stroju ludowego, podkreśla silną więź mieszkańców osiedla z regionem i podkreśla śląskie tradycje. Odwiedzającym naszą dzielnicę nie pozostaje nic innego, niż chwila refleksji pod wyjątkową mozaiką przy Placu Wyzwolenia i oczywiście… pamiątkowe zdjęcie.

Back to Top