31
paź

Kolejny przystanek - Komzomy

Pora na kolejny punkt trasy spacerowej po Nikiszowcu. Dziś Waszą uwagę chcemy zwrócić na Komzomy.
Fot. zabytkitechniki.pl

Komzomy to ciąg sklepów w arkadowych podcieniach, w północnej części Placu Wyzwolenia. Słowo wywodzi się od nazwy znajdującego się tam pierwotnie domu handlowego – konsum. Oprócz sklepów znajdziemy tu również lokale usługowe takie, jak: Centrum Zimbardo, czy też Cafe Byfyj.

27
paź

INO mi się nie stroć!

Za nami lokalna Impreza Na Orientację zorganizowana we współpracy z Kołem PTTK nr 2 „Wszędoczłapy”- Marsz „INO mi się nie stroć”.

48 uczestników w 17 zespołach pokonało trasę po osiedlu Nikiszowiec, która składała się z 26 punktów zlokalizowanych m.in. na placach i rynku. Na osoby, które ukończyły marsz czekał słodki poczęstunek oraz pamiątka - magnes autorstwa Grzegorza Chudego ( https://www.facebook.com/grzegorzchudy.galeria )

Wszystkim obecnym dziękujemy za udział, atmosferę i zdjęcia! Do zobaczenia wkrótce

Link do strony FB „Wszędoczłapy” - https://www.facebook.com/Ko%C5%82o-PTTK-nr-2-Wsz%C4%99docz%C5%82apy-przy-KWK-Wieczorek-1409541732591061/

18
paź

Chwila zadumy - kościół św. Anny

W nawiązaniu do cyklu o punktach trasy turystycznej biegnącej przez naszą dzielnicę, zapraszamy na kolejną porcję informacji. Pozostajemy w centralnym punkcie Nikiszowca – Placu Wyzwolenia. W niniejszym artykule przytoczona zostanie historia jednego z głównych punktów – Kościoła św. Anny.

Już w 1902 roku, mieszkańcy Janowa postanowili wystąpić z inicjatywą budowy kościoła, w celu oddzielenia się od parafii w Mysłowicach. Początkowo, świątynia miała zostać zbudowana na terenie wsi Janów, plan ten jednak porzucono ze względu na ryzyko szkód górniczych w obrębie wyznaczonej parceli a i budowa dwóch nowych kolonii górniczych w sąsiedztwie wpłynęła na decyzję o zmianę lokalizacji. Nowe miejsce – teren kolonii robotniczej Nikiszowiec, zostało wybrane w 1908 roku a sporządzenie planów i kosztorysów przedsięwzięcia powierzono architektom osiedla – Emilowi i Georgowi Zillmannom. 6 maja 1914 roku rozpoczęto budowę, którą przerwano już po miesiącu ze względu na wybuch I wojny światowej. Ostatecznie, budowa z wszystkimi przerwami trwała 13 lat i zakończyła się w 1927 roku.

Świątynia zgodnie z założeniami, początkowo służyła parafii obejmującej Janów, Nikiszowiec oraz Giszowiec, stąd nadzwyczajny rozmiar budowli – 2 500m2 powierzchni ( długość 69,5 m, szerokość nawy poprzecznej 40m, wysokość wieży – 55m) w której wnętrzu pomieścić się może nawet 6000 osób. 

Wnętrze kościoła nadal zawiera większość elementów pierwotnego wystroju, w śród obiektów szczególnie zwracających uwagę można wymienić: 

  • ołtarz główny z figurą św. Anny, amboną i chrzcielnicą autorstwa Georga Schreinera
  • 56 witraży, projektu przez Georga Schneidera z Ratyzbony
  • 75-głosowe organy wykonane przez firmę Rieger z Karniowa
  • okazały, 4,5 metrowy żyrandol wykonany przez firmę AEG wg. projektu Zillmanów

Piśmiennictwo:

    Joanna Tofilska: Katowice Nikiszowiec. Miejsce, ludzie, historia. Katowice: Muzeum Historii Katowic, 2007, s. 66. ISBN 978-83-87727-68-0.

Joanna Tofilska: Katowice Nikiszowiec. Miejsce, ludzie, historia. Katowice: Muzeum Historii Katowic, 2007, s. 15. ISBN 978-83-87727-68-0.

Rozbark – Nikiszowiec, na wspólnym szlaku. Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych, 2019, s. 33. ISBN 9788394651405

5
paź

Psie święto na Nikiszu

Drugiego października już po raz piąty odbyła się Psia Parada na Nikiszowcu, znana dobrze pod nazwą Woofstock. Frekwencja przeszła oczekiwania organizatorów. Czworonogi zmierzyły się w kilku konkurencjach, co dodatkowo uatrakcyjniło wydarzenie. Całości dopełniła piękna pogoda a na koniec - parada psów po dzielnicy. Dzięki zorganizowanej w tym dniu szkole fotografii, psiaki mogły sprawdzić się w modelingu.

Autorami zdjęć są: Anita Nowak, Łukasz Pajor, Patrycja Kubanek.

1
paź

Róże Nikiszowca

W trzeciej odsłonie naszej turystycznej serii pozostajemy na rynku. Tuż przy kościele św. Anny znajduje się kamienica, której nie sposób przegapić. Zdobi ją bowiem unikatowa mozaika przedstawiająca czerwone róże.

Róże są nawiązaniem do ornamentów na śląskim stroju ludowym. W 2017 roku, z inicjatywy naszego Stowarzyszenia, odbyła się renowacja tego zabytkowego dzieła i dopiero wtedy okazało się, że mozaika zrobiona jest z drobnych płytek szkła weneckiego! Powstanie „Róż Nikiszowca” datuje się na 1912 rok. Dziś budynek z tą wyjątkową ozdobą to siedziba poczty.

Pierwotnie w budynku przy Placu Wyzwolenia 4 znajdowała się gospoda z salą widowiskową i kręglarnią. Mozaika tak jak i całe osiedle została zaprojektowana przez niemieckich architektów, Georga i Emila Zillmannów. Róże Nikiszowca to dzieło odważnej secesji a zarazem unikat. Nie ma drugiego górnośląskiego osiedla robotniczego, które byłoby zdobione mozaiką i to tak starannie wykonaną. Co warte wspomnienia, mozaika nawiązując do stroju ludowego, podkreśla silną więź mieszkańców osiedla z regionem i podkreśla śląskie tradycje. Odwiedzającym naszą dzielnicę nie pozostaje nic innego, niż chwila refleksji pod wyjątkową mozaiką przy Placu Wyzwolenia i oczywiście… pamiątkowe zdjęcie.

1
paź

Woofstock 2021

Uwaga! Jeśli nie widzieliście jeszcze informacji o jutrzejszym wydarzeniu, to przypominamy! Już po raz piąty zapraszamy właścicieli czworonogów ( i nie tylko) na Woofstock - czyli psią paradę na Nikiszowcu! Od 11.00 w parku dla psów (róg ul. Św. Anny i Giszowieckiej) będą organizowane gry i zabawy dla psiaków i ich właścicieli a na koniec o godz. 13.00 odbędzie się parada psów. która przemaszeruje ulicami osiedla! Dla uczestników przewidziane są drobne upominki. Wydarzeniu towarzyszyć będzie rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

Back to Top