24
sty

Erwin Sówka (1936 – 2021)

Swoją drogę w świecie sztuki malarskiej rozpoczął ponad pół wieku temu, wyrastając ze śląskości i kultury górniczej, równocześnie przekraczając ich granice, wznosząc się w rejony egzotyczne i ostatecznie dotykając spraw uniwersalnych.

Identyfikowany z Grupą Janowską, przez wiele lat stanowił jej żywy symbol. Jednocześnie Erwin Sówka to niezwykły indywidualista, którego dzieła są rozpoznawalne dzięki stylowi, ikonicznym postaciom, intrygującym symbolom.

Pozostawił po sobie bogatą spuściznę liczącą kilkaset obrazów. Dzięki nim i pamięci o głębokiej mądrości tego niezwykłego człowieka, pozostanie on na zawsze wśród nas. Stworzona przez Sówkę wizja świata na pewno będzie nadal inspirowała do refleksji nad jego sensem i istotą.

Erwina Sówkę będziemy wspominać także jako gorącego sympatyka i dobrodzieja stowarzyszenia Razem dla Nikiszowca. Wspierał nasze inicjatywy, przychylał się do projektów, wspomagał swoją sztuką.

Artystę i naszego Przyjaciela pożegnamy w poniedziałek, 25 stycznia 2021, o godzinie 11.00 w kościele św. Anny w Janowie – Nikiszowcu.

Back to Top