17
lis

Zieleń na dziedzińcach - placach Nikiszowca

Po 10 latach zachęcania mieszkańców do ukwiecania Nikiszowca i rozdawania sadzonek oraz prowadzenia konkursu Najpiękniejsze okno Nikiszowca przyszedł czas na wejście w podwórka zwane placami lub dziedzińcami. I tak, postanowiono zrezygnować z konkursowej oceny kwiatów i pnączy dekorujących okna, balkony od strony ulic i zainteresować się zielenią wewnątrz zamkniętych podwórek osiedla i tam zobaczyć dokonania mieszkańców.
Spacer po dziedzińcach pokazał, że zamknięta przestrzeń daje więcej możliwości niż okna, balkony, mury czy skrawki gruntu okienek piwnicznych. Zadziwiająco sporo elementów zielonych można wprowadzić na place. Dzięki zieleni udaje się wydzielić miejsca przeznaczone do odpoczynku, zabaw i spotkań sąsiedzkich. Autorami roślinnych kompozycji i twórcami szczególnych miejsc są sami mieszkańcy. Dzięki nim i wykorzystaniu krzewów, traw, pnączy, roślin rabatowych i pięknie prowadzonych kwiatów w skrzynkach na placach powstało wiele urokliwych miejsc .
Poniżej prezentujemy nagrodzone przez Stowarzyszenie kompozycje zieleni na podwórkach osiedla.

⦁ Zielona ściana z winobluszczu trójklapowego , dodatkowo wprowadzono czerwone pelargonie w skrzynkach.(Blok V, ul. Krawczyka 6)

⦁ Balkon otulony surfiniami, podtrzymywany przez bluszcz pospolity, dodatkowym elementem dekoracji kwiaty w donicach umocowanych na ścianach oraz są lampiony.(Blok I, ul. Odrowążów 12)

⦁ Różnokolorowe petunie, ponadto kwiaty we wnękach balkonu. Poza kwiatami na balkonie, do mieszkania przynależy mini ogródek przy okienku piwnicznym obsadzonym liliowcem, begoniami i rozchodnikiem.(Blok II, ul. Nałkowskiej 4).

⦁ Różnorodne kwiaty w skrzynkach balkonowych i okiennych.
(Blok III, ul. Nałkowskiej 1)

⦁ Balkon z kompozycją pnączy milina i różnobarwnych pelargonii umieszczonych na równych poziomach. ( Blok IV, Plac Wyzwolenia 11)

⦁ Skrzynki okienne z surfiniami różowymi i biało bordowymi w pełnym rozkwicie.
Tworzą kompozycję z wysadzonym pod oknami piwniczymi srebrzystym starcem
popielnym i nagietkami. (Blok IX, Odrowążów 11)

⦁ Dwa sąsiadujące ze sobą balkony. Balkony są bliźniacze, ale trochę inne. Podobnie
z ukwieceniem. Całość robi wrażenie.(Blok VI, ul. Odrowążów 1)

⦁ Największym stworzonym przez lokatorów jest ogród trawiasty z rabatami i pojedynczymi roślinami ozdobnymi, trawami, z zaprojektowanym miejscem do zabawy, odpoczynku i spotkań sąsiedzkich. (Blok VII, ul. Św. Anny 10 )

⦁ Urzekający zakątek w narożu budynków to przytulne miejsce gdzie wśród kwiatów można odpocząć i zadumać nad światem. (Blok VIII, Odrowążów 14).

 

Nasz niezwykły Nikiszowiec dzięki trosce mieszkańców staje się bardziej urokliwy. Dziękujemy bardzo za wspólną pracę na rzecz upiększanie osiedla, za pomysły, poszukiwanie różnych rozwiązań, wychodzenie poza utarte ścieżki i tworzenie pięknego, niepowtarzalnego otoczenia.

Back to Top