24
maj

Kwiaty dla Nikiszowca

30 maja br. ( wtorek)

w godz. od 9.00 do 13.00  zapraszamy mieszkańców osiedla na plac kościelny po odbiór kwiatów do skrzynek i na rabaty.

Sadzonki będą wydawane wyłącznie mieszkańcom Nikiszowca.

Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca

16
maj

PODZIEMIA NIKISZOWCA – NASZO GRUBA!

MUZEUM HISTORII KATOWIC

STOWARZYSZENIE „RAZEM DLA NIKISZOWCA”

ZAPRASZAJĄ NA WERNISAŻ WYSTAWY

PODZIEMIA NIKISZOWCA – NASZO GRUBA!
FOTOGRAFIA MARKA LOCHERA

25 MAJA 2017 ROKU O GODZ. 17.00
DO ODDZIAŁU MUZEUM HISTORII KATOWIC
DZIAŁU ETNOLOGII MIASTA
UL. RYMARSKA 4 W NIKISZOWCU

Prezentowana wystawa Marka Lochera po raz pierwszy pokazuje podziemie i powierzchnię kopalni „Wieczorek”: maszyny, urządzenia, cykl produkcji od prac przygotowawczych przez urobek, transport, sortownię do podsadzania wyrobisk. Składa się na nią zbiór fotografii powstałych w ostatnich latach pracy janowskiej kopalni. Fotografie przedstawiają ludzi kopalni w trakcie codziennych zajęć – przekroczenie kopalnianej bramy, wykonywane czynności, powrót z dniówki. Każde z pokazanych zdjęć porusza wyobraźnię, niesie z sobą opowieść o człowieku, miejscu i czasie, tajemniczym świecie podziemia.
Elżbieta Zacher
Fotografia to dla mnie przyjemność, chęć poznawania miejsc i ludzi oraz możliwość rejestrowania obrazów z życia, których utrwalanie uważam za ważne i istotne. Kopalnie fascynowały mnie od wczesnego dzieciństwa za sprawą niezwykłych konstrukcji pojawiających się w otaczającym krajobrazie – były to wieże wyciągowe kopalnianych szybów. […] Pod koniec lat 90. XX wieku, gdy kopalnie masowo znikały ze śląskiego krajobrazu, nie dostrzegałem tego […]. Świadomość, że coś się na stałe zmieniło, wróciła na początku XXI wieku, kiedy zacząłem objeżdżać Śląsk rowerem. Nagle dotarło do mnie, jak wiele kopalń zostało zlikwidowanych! Oprócz chłonięcia tych szokujących widoków i zapisywania ich we własnej pamięci, sięgnąłem po aparat fotograficzny. Z czasem zapragnąłem, by podjąć próbę zrobienia zdjęć jakiejś działającej kopalni […]. Pierwsze zdjęcia nie były dobre, na to trzeba było czasu, aby narodził się mój własny, autorski pomysł na fotografowanie górnictwa. W 2008 roku współpracowałem przy powstawaniu albumu fotograficznego dla Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. Swoboda działań przy tamtym projekcie spowodowała, że zacząłem postrzegać dół kopalni, jego specyfikę, klimat własnym okiem i oddawać to na fotografiach. […] Oczkiem w głowie była dla mnie zawsze kopalnia „Wieczorek”, jej wieże szybowe rysowałem już w dzieciństwie, w tym tę najwspanialszą – przepiękne dzieło inżynierów z początku XX wieku, czyli wieżę szybu Pułaski. Do dziś na terenie tej kopalni zdjęcia wykonuję z największą przyjemnością, chłonąc na nowo te wszystkie dobrze mi znane zabudowania i przestrzenie. Tym bardziej jestem dumny z możliwości pokazania zdjęć kopalni „Wieczorek” w Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu, bo przecież Nikisz to dzielnica, której nieodłącznym elementem życia i krajobrazu jest ta naszo gruba – Wieczorek.
Marek Locher
16
maj

Noc Muzeów

Serdecznie zapraszamy wszystkich na tegoroczną Noc Muzeów, która przypada na noc 20-21 maja. Tradycyjnie Muzeum Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta przy ul. Rymarskiej 4 w Nikiszowcu przygotowało moc atrakcji:

DZIAŁ ETNOLOGII MIASTA
ul. Rymarska 4, Katowice-Nikiszowiec

18.00–24.00 U nos w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania; Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu; Wokół mistrzów Grupy Janowskiej – zwiedzanie ekspozycji stałych

BOHATEROWIE DRUGIEGO PLANU: KOPALNIA I WĘGIEL

parter
18.00 Wernisaż wystawy czasowej Podziemia Nikiszowca. Naszo gruba! Fotografia Marka Lochera

18.00–19.30 Jestem mały górniczek, kopię w węglu chodniczek – rodzinna gra muzealna

18.30 Dźwięki industrialne w muzyce – opowieść Stanisława Bromboszcza
z Akademii Muzycznej – Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „KORCZAK”

19.00–22.00 Wielki nikiszowiecki kolaż – warsztaty dla dzieci

19.30 Baba łosprawio o grubie – spotkanie z Barbarą Szmatloch

20.15, 22.30 Od kopalni „Giesche” do kopalni „Wieczorek”. 190 lat kopalni na Janowie” w 30 minut –prelekcja Elżbiety Zacher ze Stowarzyszenia „Razem dla Nikiszowca”

piętro
18.00–24.00 Kreatywnie z węgla – wystawa rzeźby i biżuterii z węgla

19.00–21.00 Węgiel nie tylko grzeje! – warsztaty rysowania węglem dla dorosłych

11
maj

VIII Rajd Na kole, kole Nikiszu

Zapisy w godz. 9:00-9:45. Ilość uczestników w Rajdzie ograniczona (300 osób).
Start godz. 10:00 (Giszowiec Plac pod Lipami)
Trasa: Giszowiec – Janina – Dolina 3 Stawów – Ślaska Porcelana (drobna porcelanowa pamiątka) - Staw Upadowa – Galeria Wilson (pieczątka) – Nikiszowiec, meta na terenie probostwa przy kościele św Anny.
Wpisowe 5 zł (udział w loterii, gorący posiłek).

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Back to Top