31
gru

Noworoczne spotkanie Stowarzyszenia

Spotkanie Noworoczne Stowarzyszenia odbędzie się w środę 7 stycznia 2015 o godz. 17.00 w Cafe Zillmann.
Zapraszam serdecznie!
31
gru

Przystanek Nikiszowiec "O zachowaniu przy stole..."

Oddział Muzeum Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta
Stowarzyszenie „Razem dla Nikiszowca”
zapraszają na
PRZYSTANEK NIKISZOWIEC
9 stycznia 2015 r. o godzinie 17.00
w budynku MHK, przy ul. Rymarskiej 4,
w Katowicach-Nikiszowcu odbędzie się prelekcja

„O zachowaniu się przy stole…”

Prowadzenie: Janina  Księżyk i uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych im. G. Morcinka w Katowicach.

Spotkanie połączone z degustacją napojów bezalkoholowych.

unnamed

16
gru

Wracamy do historii - odsłonięcie pomnika dedykowanego mieszkańcom dawnej gminy Janów, poległym na wszystkich frontach Wielkiej Wojny.

Kończący się powoli rocznicowy 2014 rok przypomina nam o ważnym wydarzeniu, które miało miejsce w naszej dzielnicy - odsłonięcie pomnika dedykowanego mieszkańcom dawnej gminy Janów, którzy polegli na wszystkich frontach Wielkiej Wojny.
Uroczystość odbyła się 1 listopada br. o godz. 15.00 na cmentarzu parafialnym w Katowicach Janowie.

Przypadająca w tym roku 100. rocznica wybuchu Wielkiej Wojny, kazała nam powrócić do odnalezionego niedawno spisu mieszkańców gminy Janów poległych podczas I wojny światowej i przywrócić pamięć zbiorową członków naszej społeczności, tragicznie wyrwanych ze swojego środowiska nie tylko za życia lecz również po śmierci. Z tułaczki wojennej nie powróciło do Janowa, Giszowca i Nikiszowca ponad 270 osób. Ich groby, często bezimienne , rozsiane są po całej Europie. Zawirowania historyczne sprawiły, że w rodzinnej miejscowości, tak liczne ofiary straszliwego kataklizmu, jakim była I wojna światowa, nie doczekały nawet skromnego upamiętnienia.

Pomnik w Janowie powstał z inicjatywy i środków stowarzyszenia Razem dla Nikiszowca przy pomocy finansowej Miasta Katowice i jest pierwszym w Katowicach przypomnieniem ofiar wydarzeń z lat 1914-1918.

SAMSUNG SAMSUNG SAMSUNG SAMSUNG SAMSUNG SAMSUNG

9
gru

Gwiazdkowy Eko Jarmark Katowice

Gwiazdkowy Eko Jarmark Katowice, który odbędzie się w historycznej fabryce porcelany w Katowicach w weekend 13-14 grudnia, wprowadzi wszystkich w radosny przedgwiazdkowy nastrój i oczaruje świąteczną atmosferą.

W przestrzeniach pofabrycznych zagoszczą zimowe smakołyki i tradycyjne produkty, będzie unosił się aromat grzanego wina, słodkich pierników i czerwonego barszczu oraz niepowtarzalny zapach prawdziwego świątecznego drzewka. Na dziedzińcu fabryki zapłonie duże ognisko, przy którym będzie można ogrzać się, odpocząć, upiec kiełbaskę czy wspólnie pośpiewać. To atrakcja, której nie sposób spotkać na innych świątecznych jarmarkach i właśnie dlatego nie może Was zabraknąć na Gwiazdkowym Eko Jarmarku Katowice.

Jednak tak naprawdę to dopiero początek niezwykłej przygody. Na Gwiazdkowym Eko Jarmarku Katowice pomożemy Wam w pełni przygotować się do świąt. Podczas warsztatów kulinarnych wspólnie upieczemy i pomalujemy pierniki oraz ulepimy uszka. Będzie można spróbować rozgrzewających naparów, idealnych na długie zimowe wieczory oraz nauczyć się, jak parzyć herbatę, aby zachowała wszystkie swoje cenne właściwości. Znajdzie się także niezwykła gratka dla miłośników kawy – podczas warsztatów „Szersza perspektywa kawowa” będzie okazja, by pobawić się smakami i alternatywnymi metodami parzenia tego aromatycznego napoju. Na stoiskach z rękodziełem wykonamy natomiast urocze upominki dla najbliższych, a następnie pomysłowo je zapakujemy. Zachęcimy też wszystkich do powrotu do tradycji wysyłania kartek świątecznych i pokażemy, jak wykonać własnoręcznie niepowtarzalną pocztówkę dla bliskich. Wyjątkową atrakcją będzie możliwość wysłania jej wprost z Gwiazdkowego Eko Jarmarku Katowice – na stoisku Poczty Polskiej. Choinkowe ozdoby, piękne wieńce adwentowe czy stroiki na świąteczny stół to drobiazgi niezbędne w tym wyjątkowym okresie, do ich samodzielnego zrobienia zachęcimy i zainspirujemy wszystkich amatorów rękodzieła, którzy cenią sobie oryginalność i unikatowość. Z kolei na warsztatach stylizacji i świątecznego stołu pokażemy, jak stworzyć niebanalne aranżacje, będące tłem dla spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Na najmłodszych uczestników Jarmarku będą czekały niezwykłe wyzwania: malowanie ceramicznych biskwitów i domków świątecznych.  Do wspólnej zabawy zaproszą ich też animatorzy, którzy przygotują atrakcyjne i wciągające gry i zabawy.  A ponieważ okres świąteczny to czas pomagania, podczas Jarmarku będzie prowadzona też akcja charytatywna na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”.

Dopełnieniem magicznej atmosfery będzie świąteczna oprawa muzyczna, w tym nastrojowe dźwięki katarynki, oraz niezwykłe oświetlenie, ogromne choinki i świąteczne instalacje zdobiące przestrzeń fabryki porcelany i jej okolic.

Gośćmi specjalnymi będą artyści Grupy Janowskiej, którzy na Jarmarku będą mieli swój malarski plener, tak więc na żywo będzie można podejrzeć kulisy ich pracy twórczej, a także zakupić gotowe obrazy.

Zachęcamy, by sprawić sobie przyjemność, odwiedzić historyczną fabrykę porcelany i pobuszować wśród bajecznie kolorowych stoisk ze świątecznymi specjałami, aromatycznymi przyprawami, słodyczami, tradycyjnymi produktami na świąteczny stół i przede wszystkim prezentami - modnymi i pomysłowymi gadżetami, ubraniami i akcesoriami do domu,  naturalnymi kosmetykami i ręcznie wykonanymi zabawkami dla najmłodszych. Specjalnie na Jarmark KZK GOP uruchomił dodatkowe kursy autobusu linii 940. Z centrum miasta na Porcelanową, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, będzie odjeżdżał średnio co 30 minut.

Do zobaczenia na Gwiazdkowym Eko Jarmarku Katowice!

 

jarmark02

jarmark03

 

Fundacja Giesche - PPT Porcelana Śląska Park

historyczna fabryka porcelany w Katowicach

  1. Porcelanowa 23

Katowice

Tel. 32 353 10 56

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Warsztaty bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń - zapisy przyjmowane są podczas jarmarku przez prowadzących warsztaty.

 

Szczegółowy program, rozkład jazdy jarmarkowego autobusu i inne informacje:

Strony internetowe:

www.ekojarmark.eu

www.fundacjagiesche.pl

Facebook:

Profil Eko Jarmark Katowice:

https://www.facebook.com/pages/Eko-Jarmark-Katowice/722347827827118?ref=hl

Wydarzenie Gwiazdkowy Eko Jarmark Katowice:

https://www.facebook.com/events/304744376398030/?fref=ts

tel. 32 353 10 56

5
gru

Anna Dudzińska została laureatką tegorocznej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego!

Anna Dudzińska została laureatką tegorocznej  nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Dziennikarka Polskiego Radia Katowice została nagrodzona za reportaż dźwiękowy  "Nieidealna piosenka". To opowieść o 14-letnim Łukaszu, w którego życiu wydarzyło się wszystko, co najgorsze. Porzucenie w dzieciństwie przez mamę to tylko początek całego pasma nieszczęść, z którymi musi sobie radzić. Próbuje to robić poprzez muzykę.

Cieszymy się niezmiernie i życzymy kolejnych sukcesów.

1
gru

6-7.XII Jarmark na Nikiszu

Zapraszamy wszystkich na nasze stoisko, które będzie można odwiedzić 7.XII

Plakat JNN2014 mały www

1
gru

Małgorzata Szejnert autorka „Czarnego ogrodu” na Nikiszu.

Po siedmiu latach nieobecności w  sobotę 15 listopada Małgorzata Szejnert wraz z przyjaciółmi odwiedziła Nikiszowiec. Było śniadanie w Byfyju, wizyta w muzeum, zaduma pod Miejscem Pamięci, spacer po osiedlu

z ukwieconymi oknami i podwórkami, Skwer Zillamnnów z pomnikiem ogrodowym i mural Grupy Janowskiej.

To już  inny świat...

44550900149KS

1
gru

Anna Dudzińska, członkini honorowa stowarzyszenia Razem dla Nikiszowca, nominowana do nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Dziennikarka Polskiego Radia Katowice , Anna Dudzińska, która jest honorową członkinią naszego stowarzyszenia została nominowana w kategorii materiał dźwiękowy, za reportaż "Nieidealna piosenka". Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku autorom najbardziej i poprawnych warsztatowo,  rzetelnych, obiektywnych materiałów -  tekstów, relacji radiowych, telewizyjnych oraz fotografii. Konkurencja jest duża , do nagrody nominowano 12  różnorodnych materiałów.

Laureatów poznamy  we wtorek 2 grudnia podczas uroczystej gali w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Ciszymy się ogromnie, Gratulujemy i trzymamy kciuki.

20140727_152936-001

Back to Top