19
wrz

Lista mieszkańców dawnej gminy Janów poległych podczas I wojny światowej

20 września zapraszamy do Muzeum Historii Katowic -Działu Etnologii Miasta,  gdzie o godz. 12.00, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbędzie się spotkanie z naszą koleżanką Joanną Tofilską, autorką wystawy Pocztówki z Wielkiej Wojny. Obok omówienia ekspozycji zostaną pokazane niepublikowana dotąd pocztówki ze zbiorów mieszkańca Janowa pana Antoniego Przybyły.

Wystawa stała się pretekstem dla Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca  by zaprezentować  po raz pierwszy  listę mieszkańców dawnej gminy Janów  poległych w I wojnie światowej. Dokument pochodzi z niedawno odnalezionej niemieckiej kroniki gminy Janów opracowanej w 1944 r. Udostępniamy ją w setną rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny, aby upamiętnić członków lokalnej społeczności, którzy zginęli na wszystkich frontach i spoczywają w różnych, najczęściej odległych od rodzinnej miejscowości, zakątkach Europy.

Przedstawiana lista  zawiera nazwiska i imiona poległych, zawód jaki wykonywali w cywilu, stopień wojskowy oraz miejsce w którym nastąpiła śmierć.  Tłumaczenie  ograniczono do zawodów i stopni wojskowych. Nazwiska i imiona oraz nazwy miejscowości z terenu dawnej Rosji pozostawiono w pisowni niemieckiej obawiając się pomyłek związanych z transkrypcją.   Bardzo wiele nazwisk brzmi znajomo , stąd zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy wśród przedstawionych nazwisk odnajdą  swoich bliskich o weryfikację bądź uzupełnienie zawartych tam danych.

Uwagi proszę kierować  pod adres:

Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca; Plac Wyzwolenia 21, 40-423 Katowice
e- mail: stowarzyszenie@razemdlanikiszowca.eu

Elżbieta Zacher

 

Listę zamieszczamy z zakładce: Wielka Wojna 1914-1918

12
wrz

XV Rekreacyjny Rajd Rowerowy

Już 13 września odbędzie się XV rekreacyjny rajd rowerowy. W imprezie może uczestniczyć kazdy chętny, który dokona zgłoszenia. Zgłoszenia przyjmowane będą bezpośrednio u organizatorów w wyznaczonych miejscach startu w godzinach 11.00-12.00. Start rajdu o godzinie 12.00. Do mety przy Campingu 215 na Dolinie Trzech Stawów poprowadzi 8 tras.

Trasa nr 1, wzorem lat ubiegłych, wiedzie z Janowa z Parku Bolina i tam zapisy. Trasę janowską poprowadzono ulicami: Leśnego Potoku, Grodową, Zamkową, Ociepki, Oswobodzenia, Transportowców, Kolonią Amandy do Trzech Stawów.

Na mecie rajdu odbędzie się piknik rowerowy wzbogacony programem artystycznym. wręczone zostaną nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika oraz dla najliczniejszej rodziny. Na uczestników rajdu jak co rok czekają liczne i cenne nagrody.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.rajdrowerowy.katowice.pl

Jako twórcy trasy rowerowej wokół Nikiszowca - gorąco polecamy - Stowarzyszenie Razem Dla Nikiszowca.

10
wrz

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

10546967_609051739213305_3757764886542638644_o

 

 

Sobota 13 września upłynie pod hasłem „Dzielimy się naszą historią”. W podcieniach przy placu Wyzwolenia staną stragany ze starociami. W godzinach od 11.00 do 14.00 będzie można kupić przedmioty codziennego użytku, które przed laty służyły mieszkańcom Janowa i Nikiszowca. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zorganizuje kiermasz taniej książki oraz nowości wydawniczych w atrakcyjnych cenach. Dla dzieci i młodzieży przygotowano gry i zabawy literackie oraz przedstawienie „Bajkowego Teatrzyku”.  W czasie jarmarku odbędzie się plener malarzy Grupy Janowskiej.

W sobotę 20 września zapraszamy do Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic na wystawę „Pocztówki z Wielkiej Wojny”, gdzie o  godz. 12.00 odbędzie się prezentacja niepublikowanych pocztówek ze zbiorów uczestnika I wojny światowej, pana Antoniego Przybyły, mieszkańca Janowa.
Podczas spotkania  zostanie po raz pierwszy opublikowana lista mieszkańców dawnej gminy Janów  obejmującej Janów, Giszowiec, Nikiszowiec, którzy polegli na wszystkich na frontach Wielkiej Wojny.
Zachęcamy także do odwiedzenia neobarokowego kościoła pw. św. Anny oraz znajdującego się w obrębie placu kościelnego Miejsca Pamięci, jakie poświęcone zostało górnikom-mieszkańcom dzielnicy, którzy zginęli podczas pracy w miejscowej  kopalni od czasu powstania Nikiszowca do dziś.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

10
wrz

II Śląski Przegląd Sztuki Artystów Intuicyjnych "Artisma"

noname

 

Po raz kolejny w Galerii Szyb Wilson będzie można zobaczyć prace artystów nieprofesjonalnych z całego województwa śląskiego!

II Śląski Przegląd Sztuki Artystów Intuicyjnych „Artisma”
wernisaż: 11 września (czwartek), godz. 18.00

udział biorą:
Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Chorzowska Grupa Plastyczna Krajcok'12
Grupa 18-Obsydian (Zabrze)
Grupa Janowska (Katowice)
Grupa Plastyczna FAUN (Gliwice)
Grupa plastyczna „Tęcza” (Piekary Śląskie)
Grupa Plastyczna „Spichlerz 86” (Siemianowice Śląskie)
Grupa „PO CO I DLA KOGO” (Katowice)
Stowarzyszenie „Barwy Śląska” (Ruda Śląska)
Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego (Będzin)
Stowarzyszenie Silesia Tak Art  (Tychy)

wieczór uświetnią:
zespół Romantyczni z programem muzyczno-kabaretowym
sekcja muzyczna Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w programie „Lwowskie klimaty”

Wstęp wolny, zapraszamy!

Wystawę będzie można oglądać do 26 października.

więcej: www.szybwilson.org

Back to Top