24
paź

6. WOOFSTOCK za nami!

Najpierw zmagania na wybiegu a później tradycyjna parada ulicami Nikiszowca. Tak wyglądał sobotni "WOOFSTOCK, czyli szósto psio parada na Nikiszu"! Dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok, bo psiaki i ich właściciele bawili się wyśmienicie! Tutaj możecie zobaczyć relację opublikowaną w lokalnych mediach: https://youtu.be/49b2QMB7_cg

Wydarzenie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca i Radę Dzielnicy Janów-Nikiszowiec. Za pomoc w organizacji wydarzenia serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, zwłaszcza uczniom lokalnej szkoły!

17
paź

WOOFSTOCK - szósto psio parada na Nikiszu

Woofstock już w ta sobota! To bydzie szósto psio parada na Nikiszu! Biercie swoje czworonogi - czekomy na Wos w sobota, 22 października przi wybiegu do psów (winkel ul. Św. Anny i Giszowiecki). Startujymy o 11:00. Łoblecz sie i swojigo fafika komiksowo! Zapraszo stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca i Rada Jednostki Pomocniczej Janów-Nikiszowiec.

26
wrz

Wydarzenie: Na klachy z prawnikiem

Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca zaprasza na "Klachy z prawnikiem". Będą to luźne rozmowy na ciekawe tematy życia codziennego, o problemach i zawiłościach prawnych, w przystępnym języku.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych dziedziną prawa oraz tych, którzy poszukują odpowiedzi na tematy związane z prawem. Wszystko w łatwym i przystępnym języku! Spotkanie jest bezpłatne, a odbędzie się ono w naszej salce, w budynku parafialnym przy kościele św. Anny.

Kiedy? 5 października, godz. 17:00

Gdzie? Nasza salka (1. piętro) w budynku parafialnym przy kościele św. Anny

Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy!

13
wrz

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

"Stare i nowe pod Mrówczą Górką" - spacer historyczny po kryjącym liczne tajemnice terenie leśnym w okolicach Nowego Nikiszowca.

Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca zaprasza na kolejny spacer, tym razem w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a czas trwania to około dwóch godzin. Zbiórka o godz. 10:00 na skwerze Rybka. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić czas a przy tym poznać ciekawe fakty na temat naszej dzielnicy!

10
lip

Spacer po Nikiszowcu z przewodnikiem!

Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca zaprasza na spacer po dzielnicy z przewodnikiem! Będzie to doskonała okazja, aby poznać najciekawsze miejsca Nikisza i odkryć ich historię. Startujemy 19 lipca o godz. 18:00 ze Skweru Zillmannów, tuż obok kościoła św. Anny. Udział w spacerze jest bezpłatny.

4
maj

KWK "Wieczorek" - jeden z symboli dzielnicy

Po zimowej przerwie wracamy, aby dokończyć naszą turystyczną trasę. Wychodząc poza charakterystyczną zabudowę Nikiszowca i oddalając się nieco od centrum, dochodzimy do jednego z symboli dzielnicy - kopalni "Wieczorek".

Najstarsze wzmianki o wydobywaniu węgla w granicach obecnego pola górniczego kopalni „Wieczorek” pochodzą z 1788 roku, kiedy to ówczesny dziedzic ordynacji mysłowickiej, Feliks Mieroszewski, założył na terenach dóbr mysłowickich (dzisiejsze osiedle Giszowiec) pierwszą w tym rejonie kopalnię „Bergtal”.

W obecnym kształcie kopalnia funkcjonuje od 1883 roku, kiedy to połączono w jeden zakład produkcyjny aż 11 mniejszych kopalń. Oficjalnie nazywała się „Skonsolidowaną Kopalnią Giesche”. Właścicielem była spółka górnicza „Spadkobiercy Jerzego von Giesche” i to właśnie nazwisko założyciela koncernu nadano kopalni.

Kopalnia Węgla Kamiennego "Wieczorek" wielokrotnie zmieniała nazwę, z pierwotnej „Giesche” na „Janów” w 1945 r. Ostatecznie aż po dzień dzisiejszy nazywa się „Wieczorek” - Józef Wieczorek był powstańcem śląskim, pracownikiem tej kopalni, współzałożycielem i przywódcą Komunistycznej Partii Górnego Śląska, a także jedynym komunistycznym posłem wybranym do Sejmu Śląskiego.

W kopalni „Wieczorek” zatrudnionych było wielu malarzy – twórców i mistrzów ekscentrycznej „Grupy Janowskiej”: Teofil Ociepka, Ewald Gawlik, Erwin Sówka, Paweł Wróbel. Ich prymitywistyczne obrazy zdobiły swego czasu m.in. kopalnianą cechownię, a obecnie podziwiać je można na wystawie stałej w Oddziale Muzeum Historii Katowic - Dziale Etnologii Miasta w Katowicach-Nikiszowcu.

W kopalni prowadzono wydobycie do 31 marca 2018 roku, wraz z przekazaniem infrastruktury zakładu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Rozpoczęta wówczas likwidacja kopalni spowodowana jest wyczerpywaniem złóż węgla kamiennego.

Niedawno podjęto decyzję, że w miejscu kopalni powstanie HUB Gamingowo-Technologiczny. Co ważne, zachowane zostaną wszystkie budynki kompleksu.

Źródła:
https://www.giszowiec.info/pl/?co=wieczorek
https://www.zabytkitechniki.pl/culturalheritage/15922/kopalnia-wegla-kamiennego-wieczorek

fot. Maciej Dorosiński
18
kw.

Życzenia Wielkanocne

14
kw.

Niedziela Palmowa na Nikiszu

Zgodnie z tradycją członkowie naszego Stowarzyszenia oferowali świąteczne ozdoby, słodkości i palmy podczas Niedzieli Palmowej. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko pod kościołem.

23
gru

Boże Narodzenie 2021!

Przyjmijcie najlepsze życzenia od wszystkich członków naszego Stowarzyszenia!

15
gru

Najpiękniejsza ulica Nikiszowca…

To tutaj Kazimierz Kutz kręcił swoje filmy. Przed nami dłuższy spacer ulicą świętej Anny, która po Aptece jest kolejnym punktem na naszej turystycznej mapie.

Spacer tędy to idealna okazja, aby zwrócić uwagę na fasady budynków i podziwiać charakterystyczną cegłę, z której wykonana jest zabudowa dzielnicy. Warto przejść ulicą uważnie – wprawne oko wychwyci wiele detali zdobiących budynki przy ul. Św. Anny. Każdy dom jest tutaj na swój sposób oryginalny. Warto wyciągnąć aparat i skierować wzrok na kościół – z perspektywy ulicy wygląda bardzo fotogenicznie.

Ciekawostką jest, że pierwsi mieszkańcy kamienic za większe mieszkanie robotnicze płacili roczny czynsz w kwocie 102 marek. Za mniejsze opłata wynosiła od 72 do 78 marek. Wtedy to średni zarobek górnika na Górnym Śląsku wynosił 1 233 marki, więc cena za mieszkanie nie była wysoka.

Kolejny punkt na naszej mapie turystycznej to podwórza, na które łatwo trafić z ulicy. Kiedyś były to miejsca, gdzie kobiety pilnowały dzieci, śpiewając przy tym czy naprawiając znoszoną bieliznę. Obecnie podwórka na Nikiszu to miejsca niezwykle zielone, gdzie kwiaty i inne rośliny umilają widok mieszkańcom. Charakterystyczne są też place zabaw i ławeczki, dla rodziców pilnujących swoje pociechy. Dawno temu, na środku podwórzy znajdowały się piekarnioki, czyli piece, w których gospodynie wypiekały chleb i kołocze. Było też miejsce na chlewiki – każda rodzina mogła hodować zwierzęta gospodarskie, co wiązało się ze starym śląskim zwyczajem, czyli świniobiciem. Jak widać, podwórka niezaprzeczalnie były miejscem integracji mieszkańców.

Kontynuujemy naszą wędrówkę i kierujemy się w kierunku kopalni „Wieczorek”.

Back to Top