19
Wrz

Wielka Wojna 1914-1918

20 września zapraszamy do Muzeum Historii Katowic -

Działu Etnologii Miasta,  gdzie o godz. 12.00, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbędzie się spotkanie z naszą koleżanką Joanną Tofilską,

autorką wystawy Pocztówki z Wielkiej Wojny.

 

Obok omówienia ekspozycji zostaną pokazane niepublikowana dotąd pocztówki ze zbiorów mieszkańca Janowa pana Antoniego Przybyły.

 

Wystawa stała się pretekstem dla Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca  by zaprezentować  po raz pierwszy  listę mieszkańców dawnej gminy Janów  poległych w I wojnie światowej.

Dokument pochodzi z niedawno odnalezionej niemieckiej kroniki gminy Janów opracowanej w 1944 r.

Udostępniamy ją w setną rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny, aby upamiętnić członków lokalnej społeczności, którzy zginęli na wszystkich frontach i spoczywają w różnych, najczęściej odległych od rodzinnej miejscowości, zakątkach Europy.

 

Przedstawiana lista  zawiera nazwiska i imiona poległych, zawód jaki wykonywali w cywilu, stopień wojskowy oraz miejsce w którym nastąpiła śmierć.

Tłumaczenie  ograniczono do zawodów i stopni wojskowych. Nazwiska i imiona oraz nazwy miejscowości z terenu dawnej Rosji pozostawiono w pisowni niemieckiej obawiając się pomyłek związanych z transkrypcją.

Bardzo wiele nazwisk brzmi znajomo , stąd zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy wśród przedstawionych nazwisk odnajdą  swoich bliskich o weryfikację bądź uzupełnienie zawartych tam danych.

 

Uwagi proszę kierować  pod adres:

 

Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca; Plac Wyzwolenia 21, 40-423 Katowice
e- mail: stowarzyszenie@razemdlanikiszowca.eu

 

Elżbieta Zacher

 

 

Listę znajduje się poniżej:

 

 

(Komentarz do listy przesłany przez pana Stefana Żmudę 2016-05-24)

 Dzień dobry. Nie dawno znalazłem w internecie Waszą listę poległych żołnierzy na I wojnie światowej z Janowa .
Na tej liście odnalazłem dwóch Smudów Peter i Franz. Smuda Peter ur się 29. 06. 1886 r w Janowie to najstarszy brat mojego taty Ewalda Smuda (Zmuda) . Ojciec opowiadał mi że na tej wojnie zgineło 2 jego braci . Drugi był Franz , tylko nie wiadomo było kiedy zginął . Oprócz tych dwóch braci jeszcze służyłi następni bracia Stanisław i Jan, oni przeżyli wojnę . Rodzicami byli Franz Smuda i Agnes Ostrowski .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lp. Zawód Nazwisko Imię Stopień wojskowy Data śmierci Miejsce śmierci
1. górnik (spuszczający drewno do kopalni) Artelt Hugo Reservist 9.09.15 Krautsche

Rosja

2. górnik rębacz Axamit Klemens Wehrmann 28.03.16 Francja
3. górnik rębacz Boczek Franz Ersatz Reservist 16.02.15 Argonny

Francja

4. elektryk Baron Adolf Reservist 19.02.15 Esscy

Francja

5. układacz rur Baron Paul Musketier 16.04.15 szpital polowy 7.VI.A.K.
6. górnik rębacz Bara Johann Wehrmann 29.06.15 Nad Dniestrem

Rosja

7. górnik Bara Wilhelm Gefreiter

 

30.09.15 Keklischki

Rosja

8. górnik rębacz Bednarek Paul Wehrmann 26.05.15 Noumèa

Francja

9. górnik rębacz Borzek Valentin Wehrmann 17.02.15 Vanguois

Francja

10. telegrafista Brzezina Johann Reservist

 

13.07.15 Stegna

Rosja

11. górnik rębacz Broll Alois Wehrmann 23.05.15. Wzgórze Loretto

Francja

12. górnik rębacz Blotko Thomas Ersatz Reservist 13.10.15 Hulluch

Francja

13. robotnik Brainski Ludwig Ersatz Reservist 16.09.15 Zubiszki

Rosja

 

14. nauczyciel Brock Paul Leutnant 17.06.16 Hooge

[Flandria]

15. górnik Bednarek Theodor Musketier 20.07.16 Courcelette [Somma] Francja
16. ślusarz Bednorz Franz Matrose 1.06.16 Skagerrak

 

17. górnik szleper Bonk Martin Musketier 18.08.16 Bergwald

Francja

18. górnik szleper Bogatzki Franz Füsilier 9.03.15 Zwinin

Rosja

19. pomocnik ślusarza Böhm Wilhelm Musketier 20.08.17 Ojtoz-Pass

Rumunia

20. górnik Ballon Stefan Füsilier 16.05.18. Koszary polowe 334/871
21. robotnik maszynowy Belkowski Peter Freiwilliger

 

11.12.14 Osiek

Rosja

22. zjazdowy Breidel Wilhelm Unteroffizier 21.06.17 Rethel

Francja

23. górnik rębacz Chmura Leopold Musketier 1.08.15 Polawki

Rosja

24. górnik szleper Cholewa Emanuel Musketier 11.06.16 Péronne

Francja

25. rzeźnik Cyganek Johann Wehrmann 10.10.14 Janowicze

Rosja

26. górnik Czarkowski Leopold Gefreiter 2.12.16 Michaleski

Rumunia

 

27. górnik rębacz Chmielorz Johann Ersatz Reservist 3.11.15 Suwak

Rosja

28. policjant Chludeck Emil Offizierstellvertreter 13.07.17 Rosières

Francja

29. konserwator maszyn Danetzki Johann Reservist 30.09.14 Chéchéry

Francja

30. górnik Dyttko Thomas Infanterist 20.09.14 Speyer

Niemcy

31. robotnik Donat Josef Landwehrmann 19.10.14. Nikiszowiec
32. górnik rębacz Dziadek Franz Wehrmann 10.10.14 Janowicze

Rosja

33. górnik Dannek Aloisius Grenadier 23.05.15 Ripont

Francja

34. górnik szleper Dannek Johann Grenadier 26.09.15 Neuville-Souchez Francja
35. górnik rębacz Dambietz Franz Wehrmann 26.03.15 Argony

Francja

36. gospodarz domu Duzy Stefan Grenadier 7.08.15 Sztarawjehz

Rosja

37. kierownik budowy Deist Jakob Vizefeldwebel 12.09.15 Zatisza

Rosja

38. konserwator maszyn Dronia Alois Landsturmmann 29.09.14 Wieluń

Rosja

39. konserwator maszyn Drosdz Ferdinand Ersatz Reservist 23.12.14 Gay
40. robotnik Dlugaiczek Valentin Reservist 29.09.16 Somma

Francja

41. maszynista Dzida Michael Soldat 12.09.18 Vilcey

Francja

42. palacz kotłowy Ertel Friedrich Unteroffizier 22.08.15 Rossignol

Belgia

43. nauczyciel Freund Karl Gefreiter 30.08.15 Bakalaczyski

Rosja

44. górnik rębacz Friedrich Gustav Unteroffizier 17.07.15 Samice

Rosja

45. górnik rębacz Foit Karl Gefreiter 22.08.15 Pulmo

Rosja

46. ogrodnik Franitza Richard Landsturmmann 22.09.15 Vimy

Francja

47. górnik Figiel Richard Ersatz Rekrut 4.06.16 Verdun

Francja

48. górnik Falta Robert Landsturmmann 17.05.18 Hangordwald

Francja

49. rolnik Fotzniak Valentin Landwehrmann 29.09.14 Nikiszowiec
50. górnik rębacz Frontzek Leopold Ersatz Reservist 23.05.15 Wzgórze Loretto

Francja

51. cieśla górniczy Günther Johann Wehrmann 10.03.15 Poharr
52. kowal Grytz Alois Reservist 8.12.15 Péronne

Francja

53. kowal Groß Josef Gefreiter 22.02.16 Verdun

Francja

54. nauczyciel Goretzki Georg Vizefeldwebel 22.03.16 Stenay

Francja

 

55. górnik Guzy Peter Musketier 30.07.16 Swalowitschi

Rosja

56. ślusarz Grossek Leo Gefreiter 31.03.16 Nantillvis

Francja

57. górnik Galuschka Franz Wehrmann 14.03.16 Forges

Francja

58. górnik szleper Grzesitza Josef Landsturmmann 30.06.16 Szpital polowy

11 I.A.K

59. układacz rur Gollosch Martin Sturmmann 15.10.16 Smotrec

Francja

60. cegielnik Gausmann Hermann Gefreiter

 

13.08.17 Tocsani

Rumunia

61. konserwator maszyn Glusek Stanislaus Musketier 11.09.17 Smorgon

Rosja

62. konserwator kotłów Gatzka Wilhelm Musketier 22.08.18 Aussenec

Francja

63. Höfemann Wilhelm Landwehrmann 3.12.14 Hirschberg

Niemcy

64. górnik szleper Hadula Hermann Reservist 24.08.14 Longnyon

Francja

65. palacz lokomotywy na kopalni Hornik Paul Füsilier 18.05.15 Hotobutow

Rosja

66. kowal Herberg Paul Wehrmann 25.08.15 Dubowko

Rosja

67. zastępca sztygara Halfer Rudolf Unteroffizier 21.03.15 Tomaszów

Rosja

 

68. ogrodnik dworski Haberland Franz Jäger 14.06.16 Le Mort Homme [Verdun] Francja
69. mistrz piekarski Hampel Paul Gefreiter 10.07.16 Porskaja

Rosja

70. asystent rachunkowy Habryka Franz Füsilier 7.07.16 Francja
71. górnik rębacz Handy Paul Landsturmmann 9.08.16 Poziéres

Francja

72. górnik Hesse Franz Wehrmann 15.11.16 Wrocław
73. górnik Hochul Johann Reservist Musketier 22.08.14 Cutry

Belgia

74. palacz kotłowy Hanisch Josef Gefreiter 7.08.15 Mischkanze

Rosja

75. górnik rębacz Habryka Theodor Landsturmmann 6.05.16 Wzgórze 304 [Verdun] Francja
76. palacz kotłowy Hanisch Josef Gefreiter 20.04.18 Assainvillers

Francja

77. konserwator maszyn Hajduk Peter Landsturmmann 29.10.18 Flensburg

[Niemcy]

78. górnik rębacz Heinzel Heinrich Ersatz Reservist 5.05.16 Verdun

Francja

79. robotnik Jesz Josef Reservist 22.08.14 Laix-Baslieux Doncourt Francja
80. górnik wozak Juraschek Karl Landwehrmann 1.06.15 Rosja
81. kierownik biura Jaworski Alfons Jäger 23.10.15 Pińsk

Rosja

82. konserwator maszyn Januschowitz Johann Landwehrmann 20.11.14 Rosja
83. górnik Januschek Theophil Wehrmann 10.10.14 Janowicze

Rosja

84. górnik wozak Janda Franz Reservist 29.07.16 Somma

Francja

85. górnik wozak Juraschek Wilhelm Wehrmann 30.01.17 Francja
86. górnik

 

Jaronitzki Josef Armiersoldat 29.05.18 Sailly

Francja

87. robotnik Krafczyk Johann Wehrmann 14.03.15 Stuttgart

Niemcy

88. górnik Karbowy Franz Reservist 16.01.15 Szampania

Francja

89. górnik rębacz Krafczyk Johann Wehrmann 31.07.15 Domacjew

Rosja

90. górnik szleper Kapusciok Peter Wehrmann 28.09.15 Szampania

Francja

91. manewrowy kolejowy Koloziedczyk Andreas Musketier 25.09.15 Neuville St. Vaast

Francja

92. górnik rębacz Kramarczyk Josef Landwehrm. 27.12.14 Bourenilles

Francja

93. górnik szleper Kukla Franz Gefreiter 16.02.15 Beauséjour

Francja

94. nauczyciel Katzer Josef Gefreiter 11.06.15 Dolowadka

Rosja

95. górnik rębacz Kolano Johann Gefreiter 20.11.14 Częstochowa

Rosja

96. stolarz Kania Franz Reservist 14.09.14 Przeworsk

Rosja

97. górnik rębacz Kasperczyk Franz Landwehrmann 8.02.15 Argony

Francja

98. górnik Kruppa Franz Musketier 24.02.15 Prassincz

Rosja

99. konduktor kolejowy Karkoschka Johann Grenadier 24.08.15 Orla

Rosja

100. górnik rębacz Koźlik Karl Ersatz Reservist 20.03.16 Stenay

Francja

101. górnik rębacz Kurdziej Johann Landsturmmann 9.04.16 Verdun

Francja

102. górnik rębacz Krügel Hermann Wehrmann 26.12.15 Francja
103. górnik Kostka Konrad Gefreiter 18.04.16 Hamburg

Niemcy

104. górnik Knappik Leon Musketier 22.06.16 Verdun

Francja

105. górnik szleper Klich Ludwig Gefreiter 8.07.16 Gorodischtsche

Rosja

106. górnik rębacz Kudla Jakob Füsilier 8.07.16 Hardecourt

Rosja

107. górnik Kania Paul Gefreiter 9.11.16 Gorodischtsche

Rosja

108. górnik Knappik Eduard Gefreiter 30.04.16 Montfaucou

Francja

109. strażak Kristek Hermann Musketier 16.08.17 Ypres

Francja

110. cieśla górniczy Kotyrba Artur Pionier 18.11.17 Katowice

 

111. górnik szleper Kloska Stanislaus Musketier 10.06.17  Wijtschate

[Flandria]

112. górnik rębacz Kulik Johann Ersatz Reservist 23.05.17 Origny

Francja

113. technik rur Kleye Max Unteroffizier 27.04.16 Punkt obserwacyjny II/18
114. układacz rur Klisch Robert Musketier 11.05.18 Cantigny

Francja

115. łazienny Korczyk Johann Landsturmmann 28.05.18 Somma

Francja

116. zjazdowy

 

Kostka Johann Gefreiter 8.11.17 Flandria
117. kupiec Kubitzek Josef Landsturmmann 13.04.18 Hippe

Francja

118. konduktor Kraftzyk Viktor Gefreiter 13.06.18 Voormezeck

Rosja

119. elektryk Kolonko Karl Grenadier 8.10.18 Świdnica

Niemcy

120. górnik młodszy rębacz Konsek Johann Füsilier 21.10.18 Wrocław
121. górnik rębacz Kott Josef Ersatz Reservist 25.02.15 -

 

122. wiertacz Kessner Josef Trainsoldat 26.10.19 Branitz

Niemcy

123. monter Korczyk Clemens Musketier 4.11.18 St. Vaast

Francja

124. górnik rębacz Loska Josef Wehrmann 24.10.14 Bourenilles

Francja

125. nauczyciel Losse Theodor Freiwilliger 19.09.14 Vouzilos

Francja

126. górnik rębacz Leschniok Ignatz Reservist 29.10.14 Tomaszów

Rosja

127. górnik rębacz Lasar Anton Gefreiter 7.10.15 Wesołowska

Rosja

128. konserwator maszyn Lusczyk Max Unteroffizier 6.03.16 Verdun

Francja

129. wozak Labsa Franz Gefreiter 7.10.15 Prikladniki

Rosja

130. stoczniowiec Langer Roman Musketier 20.08.15 Schaulen

Litwa

131. pracownik kuźni kopalnianej?? Lelonek Theodor Landsturmmann 9.08.17 Lens

Francja

132. górnik Lysko Stanislaus Landsturmmann 23.11.17
133. ślusarz Labus Josef Gefreiter 15.09.16 Somma

Francja

134. konserwator maszyn Liss Stanislaus Musketier 13.08.17 Wzgórze 672

Rumunia

135. robotnik Lissko Roman Musketier 1.08.17 Lepsa

Rumunia

136. brygadzista Lazar Wilhelm Unteroffizier 23.03.18 Templerix la Fosse

Francja

137. strażak Lecki Paul Telegrafist 11.04.18 St. Quentin

Francja

138. stajenny Lesch Franz Kraftfahrer Sept. 18 Rajak

Rosja

139. Logiewa Karl Musketier 10.08.18 Casnalty

Francja

140. Lellonek Viktor Ersatz Reservist 25.09.15 Loss

Francja

141. pomocnik kolejowy Mendrek Ludwig Reservist 30.09.14 Malancourt

Francja

142. górnik Malcharek Ignatz Wehrmann 3.11.14 Beine

Niemcy

143. górnik Moritz Franz Reservist 20.03.15 Malancourt

Francja

144. konserwator maszyn Mendera Jakob Reservist 23.05.15 Wzgórze Loretto

Francja

student filozofii Matuszek Thomas Infanterist 21.08.15 Landersbach

Niemcy

146. górnik Mrzyk Josef Landsturmmann 30.04.15 Skierniewice

Rosja

147. górnik rębacz Malorny Paul Wehrmann 10.10.15 Lischniki

Rosja

148. górnik rębacz Matusik Stanislaus Wehrmann 25.08.16 Ostrowo

Rosja

149. górnik rębacz Matheja Thomas Landsturm Rekrut 27.06.16 Janowka

Rosja

150. konserwator maszyn. Malcher Jakob Ersatz Rekrut 4.07.16 Glodowo

Rosja

151. pomocnik szychmistrza

 

Malcher Konrad Gefreiter 1.07.16 Péronne

Francja

 

152. górnik szleper Michalsky Johann Landsturm Rekrut 8.10.16 Somma

Francja

153. górnik Muschalik Florian Landsturmpflichtiger 26.04.17 Plensburg

Niemcy

154. Asesor górniczy Mogwitz Ernst Oberleutnant 19.01.17 Rosselare

Belgia

155. górnik Mendera Konrad Musketier 17.04.18 Hariecourt

Francja

156. robotnik Marschalski Karl Grenadier 17.04.18 Hartennes

Francja

157. pomocnik fryzjerski Mazur Peter Landsturmmann 12.03.18 Torgan
158. pomocnik kupiecki Milde Wilhelm Grenadier 15.07.18 Vasay

Francja

159. układacz rur Moll Paul Pionier 23.01.19 Mysłowice

 

160. górnik rębacz Nowak August Landsturmmann 16.10.14 Utrata

Rosja

161. górnik rębacz Niessytto Johann Wehrmann 8.09.14 Tarnawka

Rosja

162. palacz lokomotywy Nestmann Karl Schütze 4.09.18 Aisne

Francja

163. ślusarz Neumann Alfred Jäger 23.08.18 Invigny

Francja

164. Ogurek Nikodem Ersatz Reservist 16.02.15 Argonny

Francja

165. górnik Oschetzki Johann Wehrmann 27.01.15 Rzendkow Stary

Rosja

166. górnik rębacz Ogiermann Alois Reservist 9.04.15 Zwinin/Pohar

 

167. górnik Osietzki Wilhelm Musketier 26.11.16 Miraumont

Francja

168. górnik szleper Piontek Viktor Reservist 31.03.14 Sommount on Dienlit

Francja

169. Paliga Roman Musketier 9.01.15 Wittenberga

Niemcy

170. górnik rębacz Palka Jakob Wehrmann 29.11.14 Carlowitz

 

171. konserwator kotłów Patznik August Unteroffizier 25.06.15 Arras

Francja

172. górnik rębacz Plasa Kanut Pionier 14.06.15 Moulin-sous-Touvent
173. ślusarz Przybilka Robert Waffenmeister Unteroffizier 28.02.15 Vanquoieberg

Francja

174. górnik rębacz Pluta Julius Wehrmann 9.10.15 Bitten

Niemcy

175. górnik rębacz Pabel Josef Wehrmann 9.09.15 Weronilowicze

Rosja

176. górnik szleper Paschek Serafin Musketier 5.10.15 Douni

Francja

177. robotnik maszynowy Papon Franz Musketier 3.05.16 szpital polowy 5 VI A.K.
178. robotnik Prudlo Paul Reservist 25.05.16 Thianmont

Francja

179. sygnalista kopalniany Pyplatz Franz Musketier 1.09.16
180. górnik szleper Psotta Wilhelm Landsturm Rekrut 23.09.16 Thiepoal

Francja

181. elektryk Pollesch Ernst Unteroffizier 10.09.16 Bergwald

Francja

182. nauczyciel Paul Josef Leutnant 19.11.16 Radacinesti

Rumunia

183. robotnik Punka Josef Musketier 23.07.17 Krewo

Rosja

184. manewrowy kolejowy Pietzka Theodor Musketier 12.06.17 Evin Mahnaison

Francja

185. podsztygar Prohaska Wilhelm Unteroffizier 26.04.17 Asfeld la ville

Francja

186. górnik (konserwator ślepych szybików) Przybilla Georg Kanonier 6.11.17 Flandria
187. robotnik fabryczny Paczulla Julius Schütze 21.05.18 Sallaumines

Francja

188. górnik
  1. Prominski
Franz Musketier 11.04.18 Lacon

Francja

189. górnik Pacha Wilhelm Gefreiter 23.11.14 Festibert

Francja

190. górnik wozak Pietrzyk Anton Grenadier 12.12.18 Świdnica

Niemcy

191. kupiec Ploch Paul Kanonier 15.09.18 Wittignykourt

Francja

192. monter Rauer Robert Musketier 9.09.14 Louppy Vilo.

Francja

193. górnik transportowy Richter Franz Musketier 20.05.15 Sáuches

Francja

194. górnik szleper Rzesnitzek Franz Reservist 7.09.14 Lublin

Rosja

195. górnik rębacz Rausch August Sergeant 6.06.15 Zurawno

Rosja

196. strażak Reinhardt Alois Reservist 7.09.14 Tarnawka

Rosja

197. górnik rębacz Reisewitz Johann Landsturmmann 16.10.14 Szczytno

Rosja

198. cieśla górniczy Richter Johann Wehrmann 23.09.16 Francja
199. górnik rębacz Richter Emanuel Wehrmann 3.07.16 Sabrodja

Rosja

200. praktykant górniczy Rinke Josef Unteroffizier 8.08.18 Hangara

Rosja

201. uczeń gimnazjum Spiewok Ludwig Freiwilliger 11.10.14 Beine

Niemcy

202. starszy konserwator maszyn Smuda Peter Wehrmann 16.04.15 Vouziers

Francja

203. górnik Sbirenda Stefan Reservist 4.06.15 Eisenach

Niemcy

204. palacz kotłowy Siersetzki Ludwig Gefreiter 14.09.15 Horodyszcze

Rosja

205. cieśla górniczy Szema Franz Landwehrmann 21.02.15 Champagne

Francja

206. nauczyciel Seifert Artur Leutnant 30.03.16 Argonny

Francja

207. górnik szleper Sisalewski Paul Reservist 27.10.14 Lille

Francja

208. sztygar Such August Vizewachtmeister 26.10.16 Akwizgran

Niemcy

209. konserwator kotłów Smuda Franz Ersatz Reservist 27.12.15 Hénien-Liétard

Francja

górnik rębacz Skrzypietz August Landsturm Rekrut 10.06.16 Naroczsee

Rosja

211. monter Saternus Johann Ersatz Rekrut 27.09.16
212. Skrobek August Unteroffizier 14.08.17 Avacourt

Francja

213. pomocnik kupiecki Swierczynski Wlad. Landsturmmann 24.06.16 Kowal

Rosja

214. górnik rębacz Smentek Johann Pionier 25.06.17 Chambry

Francja

215. konserwator maszyn Sittko Josef Unteroffizier 20.07.16 Chery

Francja

216. górnik rębacz Skupin Eduard Landsturmmann 18.07.18 Kłodzko
217. woźnica Sroka Stefan Schütze 6.06.18 Chandoraka

Rosja

218. Schyja Klemens Ersatz Reservist 17.02.15 Verdun

Francja

219. ślusarz Schmieszek Josef Unteroffizier 7.09.14 Tarnowka

Rosja

220. inżynier Schwabe Otto Vizefeldwebel 23.08.14 Jovir

Belgia

221. górnik rębacz Schneider Viktor Füsilier 14.07.15 Arras

Francja

 

222. górnik

starszy rębacz

Schendzielorz Franz Reservist 22.08.14 Longwy

Francja

 

223. górnik Schellong Thomas Musketier 11.04.16 Dyneburg

Rosja

224. górnik Scholtys Josef Füsilier 16.04.16 Péronne

Francja

225. służący Scheja Leopold Musketier 23.10.16 Pressoir

Francja

226. hutnik Schliwa Lorenz Gefreiter 2.10.17 Beaumont

Francja

227. górnik Schydrzisko Franz Musketier 28.04.18 Somma

Francja

228. zjazdowy Schellong Wilhelm Musketier 31.03.18 Wancourt

Francja

229. pomocnik montera Schreiber Hermann Musketier 16.07.18 Fahure

Francja

górnik rębacz Stollorz Leopold Gefreiter 12.04.16 Francja

 

231. właściciel gospodarstwa Strzewitzek Leon Musketier 18.06.16 Verdun

Francja

232. górnik - transportowy Stenzel Franz Kanonier 28.04.18 Linden-Hoak
233. ślusarz Strzempek Erwin Kanonier 26.04.18 Kemmelberg

Francja

234. parobek Stoletzki Stanisl. Gefreiter 28.09.16 Thicopoal

Francja

235. maturzysta Strauß Alfred Oberjäger 15.07.18 Baslieux

Francja

236. ślusarz Teiber Konrad Ersatz Reservist 17.09.15 Slonim

Rosja

237. robotnik Tomalla Josef Musketier 7.10.16 Berleux

Francja

238. nauczyciel Tilscher Oswald Leutnant 22.03.18 Francja
239. górnik Tront Leo Grenadier 4.12.16 Monastir

Francja

240. monter Tometzki Otto Wehrmann 16.02.15 Malancourt

Francja

241. Urbanczyk Alois Musketier 27.02.15 Willenberg

Niemcy

242. górnik Urbainczyk Franz Musketier 27.06.16 Somma

Francja

243. robotnik Urbanek Alois Musketier 17.10.16 Somma

Francja

244. pomocnik biurowy Ulfig Peter Kanonier 6.08.18 szpital polowy 159 F.P. Nr. 787
245. nauczyciel Vogel Paul Freiwilliger 11.07.16 Estrées

Francja

246. asesor hutniczy Völkel Hans Leutnant 4.07.16 Schtschara Serwetsch Rosja
247. Woitek Alexander Unteroffizier 13.10.14 Schwäbisch Gmünd

Niemcy

248. Wojczechowski Konrad Musketier 27.08.14 Inov-Martincourt

Francja

 

249. górnik rębacz Woicik August Unteroffizier 5.01.15 Kielce

Rosja

250. robotnik Winczowski Anton Rekrut 20.05.15 Ypres

Francja

251. robotnik Wojcziechowski Ludw. Unteroffizier 17.08.15
  1. Kowak

Rosja

252. górnik szleper Wojczik Anton Musketier 2.09.14 Gesnes

Francja

253. górnik rębacz Wehner Gustav Ersatz Reservist 11.09.15 Skidel

Rosja

254. górnik Wintritt Franz Landwehrmann 19.05.15 Szpital polowy 12.

Francja

255. górnik szleper Wallusch Paul Musketier 15.02.16 Nantillois

Francja

256. górnik szleper Wollny Eduard Freiwilligerr 25.03.16 Vanquois

Francja

257. górnik rębacz Wawreczko Franz Landsturmmann 2.07.16 Somma

Francja

258. cieśla górniczy Widera Johann Füsilier 6.07.16 Doniecourt

Francja

259. kelner Wolff Otto Seesoldat 24.04.17 Siegburg

Niemcy

260. pielęgniarz Wojciechowski Vikt. Sanitätssergeant 28.07.18 Anbercourt

Francja

261. górnik

szleper

Wybranietz Franz Füsilier 29.10.18 Somma

Francja

262. pracownik kopalni. Wittek Paul Füsilier 3.04.19 Wrocław
263. cieśla górniczy Wenglorz Hermann Landwehrmann 11.07.15 w niewoli

Rosja

264. Zok Konrad Grenadier

 

nieznana nieznane
265. górnik Zühlke Heinr. Wehrmann 3.10.15 Keklisch.

Rosja

266. górnik rębacz Zajonz Jakob Landwehrmann 6.02.16 Wrocław

 

267. uczeń malarski Zientek Erich Gefreiter 21.07.16 Somma

Francja

268. czeladnik piekarski Zollna August Musketier 30.03.16 Malancourt

Francja

269. pracownik kolei Zock Josef Ersatz Reservist 10.08.15
  1. Datscki Gut

Rosja

270. kotlarz Zollna Johannes Unteroffizier 21.07.17 Chemin des Dames

Francja

271. robotnik Ziebro Franz Musketier 31.07.18 Pacon-Wald

 

272. cieśla górniczy Ziolkowski Joh. Ersatz Reservist 8.05.16 Dun

Francja

 

 

Objaśnienie stopni wojskowych występujących w wykazie
Armiersoldat żołnierz batalionów budowlanych i tyłowych (w stopniu szeregowca)
Ersatz Rekrut rekrut zapasowy (szeregowy na ogół przed przysięgą)
Ersatz Reservist rezerwista oddziałów zapasowych (w stopniu szeregowca)
Freiwilliger ochotnik (w stopniu szeregowca)
Füsilier fizylier (w stopniu szeregowca)
Gefreiter starszy szeregowy
Grenadier grenadier (w stopniu szeregowca)
Infanterist piechur (w stopniu szeregowca)
Jäger strzelec (w stopniu szeregowca)
Kanonier kanonier (szeregowy w artylerii)
Kraftfahrer kierowca (najprawdopodobniej w stopniu szeregowca)
Landsturm Rekrut rekrut pospolitego ruszenia
Leutnant podporucznik
Matrose marynarz
Musketier muszkieter (w stopniu szeregowca)
Oberjäger kapral w jednostkach strzeleckich
Oberleutnant porucznik
Ofizzierstelvertreter dosł. zastępca oficera (było to raczej stanowisko służbowe, a nie stopień wojskowy, osoby te pełniły funkcje podporucznika, nosiły stopień sierżanta)
Pionier saper wojsk inżynieryjnych
Reservist Musketier rezerwista muszkieter (w stopniu szeregowca)
Reservist rezerwista (w stopniu szeregowca)
Sanitätssergeant plutonowy wojsk sanitarnych (patrz wyjaśnienie przy "sergeant")
Schütze strzelec (w stopniu szeregowca)
Seesoldat szeregowy piechoty morskiej - piechur morski
Sergeant stopień pomiędzy kapralem a sierżantem, dziś po niemiecku odpowiednik Stabsunteroffizier, czyli plutonowy
Soldat żołnierz (w stopniu szeregowca)
Sturmmann szeregowy jednostek szturmowych
Telegrafist telegrafista (najprawdopodobniej w stopniu szeregowca)
Trainsoldat taboryta (najprawdopodobniej w stopniu szeregowca)
Unteroffizier kapral
Vizefeldwebel sierżant
Vizewachtmeister wachmistrz
Waffenmeister Unteroffizier kapral zbrojmistrz
Wehrmann

Landwehrmann, Landsturmmann

Landsturmpflichtiger

 

szeregowiec Landwehry, Obrony Krajowej lub pospolitego ruszenia

Back to Top