10
Wrz

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

10546967_609051739213305_3757764886542638644_o

 

 

Sobota 13 września upłynie pod hasłem „Dzielimy się naszą historią”. W podcieniach przy placu Wyzwolenia staną stragany ze starociami. W godzinach od 11.00 do 14.00 będzie można kupić przedmioty codziennego użytku, które przed laty służyły mieszkańcom Janowa i Nikiszowca. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zorganizuje kiermasz taniej książki oraz nowości wydawniczych w atrakcyjnych cenach. Dla dzieci i młodzieży przygotowano gry i zabawy literackie oraz przedstawienie „Bajkowego Teatrzyku”.  W czasie jarmarku odbędzie się plener malarzy Grupy Janowskiej.

W sobotę 20 września zapraszamy do Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic na wystawę „Pocztówki z Wielkiej Wojny”, gdzie o  godz. 12.00 odbędzie się prezentacja niepublikowanych pocztówek ze zbiorów uczestnika I wojny światowej, pana Antoniego Przybyły, mieszkańca Janowa.
Podczas spotkania  zostanie po raz pierwszy opublikowana lista mieszkańców dawnej gminy Janów  obejmującej Janów, Giszowiec, Nikiszowiec, którzy polegli na wszystkich na frontach Wielkiej Wojny.
Zachęcamy także do odwiedzenia neobarokowego kościoła pw. św. Anny oraz znajdującego się w obrębie placu kościelnego Miejsca Pamięci, jakie poświęcone zostało górnikom-mieszkańcom dzielnicy, którzy zginęli podczas pracy w miejscowej  kopalni od czasu powstania Nikiszowca do dziś.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Back to Top