5
cze

Kolejka Balkan – kawałek niezwykłej historii nie tylko dla pasjonatów kolei!

W pobliżu szybu Pułaski kopalni Wieczorek, znajdują się wagony kolei wąskotorowej Balkan. Historia z tym związana zainteresuje nie tylko miłośników kolei!

wagony kolejki Balkan pod szybem Pulaski - kopalnia Wieczorek (fot. Wikipedia)

Pierwszy kurs osobowy odbył się prawdopodobnie w 1916 roku. Jak czytamy na stronie giszowiec.info, „do Giszowca kolej wąskotorowa zawitała na stałe w 1913 roku. 8 listopada 1913 nastąpił oficjalny odbiór nowego odcinka, prowadzącego wzdłuż Margaretenweg (ul. Szopienickiej) od szybu Carmer (Pułaski) do stacji Giszowiec, i dalej do kotłowni przy Janowstraße (ul. Gościnnej).”

Data pierwszego kursu osobowego kolejki pasażerskiej, nazywanej „Balkanem” lub „Balkan Ekspresem” - od nazwy słynnej w tym okresie kolei transeuropejskiej łączącej Berlin z Konstantynopolem, nie została dokładnie ustalona. Prawdopodobnie stało się to w 1916 roku. Balkan służył nie tylko do przewozu pracowników kopalni do i z pracy. Korzystali z niego również inni mieszkańcy osiedli górniczych. Kolejka była bowiem bezpłatna, a końcowy jej odcinek znajdował się w odległości 1 km od dworca kolejowego i centrum Szopienic.

Początkowo pociągi prowadzone były trakcją parową, m. in. przez parowozy Borsiga, jednak już w 1935 r. zelektryfikowano całą linię magistralną. Od 1975 do końca istnienia kolejki na torach poruszały się lokomotywy spalinowe. Balkan Expres woził pasażerów aż do końca 1977 roku, kiedy zastąpiły go autobusy zakładowe i środki miejskiego transportu zbiorowego. Zabytkowe wagony kolejki można zobaczyć pokonując naszą ścieżkę turystyczną.

Back to Top