Przyjmijcie najlepsze życzenia od wszystkich członków naszego Stowarzyszenia!

Przyjmijcie najlepsze życzenia od wszystkich członków naszego Stowarzyszenia!
Spacer tędy to idealna okazja, aby zwrócić uwagę na fasady budynków i podziwiać charakterystyczną cegłę, z której wykonana jest zabudowa dzielnicy. Warto przejść ulicą uważnie – wprawne oko wychwyci wiele detali zdobiących budynki przy ul. Św. Anny. Każdy dom jest tutaj na swój sposób oryginalny. Warto wyciągnąć aparat i skierować wzrok na kościół – z perspektywy ulicy wygląda bardzo fotogenicznie.
Ciekawostką jest, że pierwsi mieszkańcy kamienic za większe mieszkanie robotnicze płacili roczny czynsz w kwocie 102 marek. Za mniejsze opłata wynosiła od 72 do 78 marek. Wtedy to średni zarobek górnika na Górnym Śląsku wynosił 1 233 marki, więc cena za mieszkanie nie była wysoka.
Kolejny punkt na naszej mapie turystycznej to podwórza, na które łatwo trafić z ulicy. Kiedyś były to miejsca, gdzie kobiety pilnowały dzieci, śpiewając przy tym czy naprawiając znoszoną bieliznę. Obecnie podwórka na Nikiszu to miejsca niezwykle zielone, gdzie kwiaty i inne rośliny umilają widok mieszkańcom. Charakterystyczne są też place zabaw i ławeczki, dla rodziców pilnujących swoje pociechy. Dawno temu, na środku podwórzy znajdowały się piekarnioki, czyli piece, w których gospodynie wypiekały chleb i kołocze. Było też miejsce na chlewiki – każda rodzina mogła hodować zwierzęta gospodarskie, co wiązało się ze starym śląskim zwyczajem, czyli świniobiciem. Jak widać, podwórka niezaprzeczalnie były miejscem integracji mieszkańców.
Kontynuujemy naszą wędrówkę i kierujemy się w kierunku kopalni „Wieczorek”.
W zeszłym tygodniu odbył się wyczekiwany i niezwykle popularny Jarmark na Nikiszu. Oczywiście nie mogło zabraknąć naszego stoiska!
Jarmark na Nikiszu odbył się w dniach 3-5 grudnia. Tradycyjnie do naszej dzielnicy zjechały setki osób, które chciały poczuć świąteczny klimat i cieszyć się urokiem Nikiszowca. Pogoda dopisała co cieszyło i gości, i wystawców, których stawiło się ponad 150.
Na straganach można było kupić rękodzieło, regionalne przysmaki, ozdoby świąteczne, naturalne kosmetyki, biżuterię i pamiątki i wiele innych. Jarmark nabierał uroku zwłaszcza po zachodzie słońca, gdy świąteczne światła padały na budynki wokół rynku.
Ci, którzy w sobotę wstali wcześnie rano i dotarli na Plac Wyzwolenia, byli świadkami przemarszu orkiestry górniczej na mszę barbórkową do kościoła św. Anny. Niewątpliwie była to dodatkowa atrakcja odbywającego się Jarmarku.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko i nabyli wystawione przedmioty. Było nam bardzo miło wszystkich gościć. Liczymy, że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie!
Dokładnie tego dnia, 2011 roku odsłonięto Miejsce Pamięci. Stało się to za sprawą naszego Stowarzyszenia, które postanowiło uhonorować tragicznie zmarłych górników kopalni "Giesche" - "Wieczorek" zamieszkałych na obszarze dawnej gminy Janów od 1913 roku do czasów obecnych.
Miejsce Pamięci można łatwo odnaleźć na murze okalającym kościół św. Anny. To 355 granitowe tabliczki z nazwiskami górników kopalni "Giesche" - "Wieczorek", którzy stracili życie podczas pracy. Ten wyjątkowy memoriał ukazuje historię osiedla przez pryzmat tragicznych wydarzeń w tutejszej kopalni w okresie 100 lat istnienia osiedla i parafii. Myślą przewodnią projektu jest uhonorowanie mieszkańców - górników, którzy zginęli podczas pracy, a także naturalne wkomponowanie w przestrzeń osiedla nowych, ważnych i poruszających treści.
Miejsce Pamięci ma charakter otwarty; z chwilą ujawnienia kolejnych, udokumentowanych nazwisk tragicznie zmarłych górników można w nim umieścić następne imienne płytki.